چهارشنبه 30 خرداد 1403 - ساعت 06:37

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ارسال اکسپرس

ارسال محصولات طی 3 روز کاری

فروش عمده محصولات گیاهی

خرید عمده محصولات با قیمت مناسب از ایلیا

پکیج های درمانی

پک درمانی برای هر مشکلی

رزرو نوبت مشاوره

وقت مشاوره با حکیم غفاری

بررسی علت عرق کف دست

عرق کف دست از جمله مشکلاتی است که شاید خیلی از افراد درگیر آن باشند اما در برخی از افراد که شدت آن زیاد است تبدیل به مشکلی آزار دهننده می شود که ما در این مقاله قصد بررسی علت عرق کف دست و بیان راه حل های سنتی و خانگی را برای درمان آن داریم، پس با ما همراه باشید.
فهرست مطالب

علت عرق کف دست از چیست

عرق کردن بیش از حد کف دست و پا مشکلی است که شاید درصد کمی از مردم از آن رنج ببرند و نتوان آن را بیماری حادی بشمار آورد ولی کسانی که دچار این مشکل هستند به مرور در اجتماع سرخورده میشوند و اگر نتوانند این بیماری را درمان کنند به مرور اعتماد به نفس شان کاهش پیدا کند .

تعریق کف دست و پا مشکلی است که از بچگی شروع می‌شود و در زمان بلوغ جدی می‌شود و در ایام جوانی به خاطر استرس زیاد به اوج خودش می‌رسد و اگر درمان نشود شاید تا سن ۵۰ سالگی کاهش می یابد و شاید هم  در بعضی از افراد تا آخر عمر ادامه پیدا کند .

مشاهده شده در بعضی از موارد این بیماری به حدی شدید است که فرد موقع استرس عرق از کف دستش می‌چکد یا کف پاهایش کاملا خیس میشود انگار که همین الان فرد دست و پای خود را شسته است . هرچند این مشکل، بیماری‌ جدی‌ای به شمار نمی‌رود، اما از نظر اجتماعی، روانی و عاطفی می‌تواند فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

درادامه ما به دلیل عرق کف دست و پا از دیدگاه طب نوین و طب سنتی میپردازیم و اشاره ای میکنیم به درمان این بیماری با طب نوین و بیان مفصل درمان ریشه ای و قطعی از منظر طب سنتی و در آخر هم نتیجه گیری درباره اینکه کدام روش را میتوان بعنوان یک روش سالم و بدون عوارض و ریشه ای انتخاب کرد صحبت می کنیم.

علت عرق کف دست- علت تعریق کف دست-عرق کف دست از چیست

علت عرق کف دست در نوجوانان

در دست نگارش…

علت عرق کف دست و پا در کودکان

در دست نگارش …

علت تعریق کف دست و پا در طب سنتی

از نظر طب سنتی علت تعریق کف دست و پا را میتوان سوء مزاج سرد و تر (خلط بلغم) دانست و همچنین این بیماری نشان می‌دهد که فرد دچار اختلال کبد شده است و برای درمان نیز شخص باید هم اصلاح مزاج انجام دهد و هم اصلاح کبد .

علت تعریق کف دست و پا در طب نوین

طب نوین معتقد است که بعضی از کسانی که مبتلا به تعریق کف دست و پا هستند، دچار اختلالات غده تیروئید هستند و علت را اختلالات هورمونی میداند و یا اینکه در بعضی موارد علت را وراثتی می‌داند.

درمان عرق کف دست

پس از اینکه به بررسی علت عرق کف دست از جبه های مختلف پرداختیم نوبت به آن می رسد که راهکار هایی را برای درمان تعریق مف دست به شما معرفی کینم، ما در ادامه درمان تعربق کف دست را از دو جنبه طب نوین و درمان عرق کف دست با طب سنتی را برایتان شرح داده ایم.

درمان عرق کف دست با طب نوین

غالبا درمان بیماریها در طب نوین درمان علائم بیماری است نه درمان علت بیماری ، چونکه علت بعضی از بیماریها در طب نوین تعریف نشده و ناشناخته است پس لاجرم فقط به درمان علائم بسنده میکنند و درمان عرق کف دست نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد .

طب نوین عرق کف دست را به چهار دسته ضعیف و متوسط و زیاد و خیلی زیاد تقسیم بندی میکند که برای دو دسته اول استفاده از مواد خشک کننده مثل کلراید آلومینیوم و بوتاکس زیر پوستی موادی به منظور مهار تعریق تجویز میشود ، و برای دو گروه آخر که دچار تعریق کف دست زیاد و خیلی زیاد هستند عمل جراحی پیشنهاد میشود که در این عمل جراحی عصبهای سمپاتیک که مربوط به تعریق کف دست و پا هستند قطع و سوزانده میشوند .

در این روش طبق آمار ۵۰ درصد افراد بعد از عمل جراحی دچار عرق جبرانی میشوند یعنی عرق کف دست آنها قطع شده ولی مناطق دیگر مثل شکم و کشاله ران و باقی نقاط بدن دچار تعریق بیش از قبل میشود . این بدین معناست که علت بیماری برطرف نشده و فقط از علائم بیماری جلوگیری به عمل آمده است .

درمان عرق کف دست- درمان عرق کف دست در طب نوین

درمان عرق کف دست در طب سنتی

طب سنتی در درمان بیماریها ، علت بیماری را هدف قرار میدهد و با از بین رفتن علت بیماری ، علائم بیماری نیز خودبخود از بین میروند. گاهی در بعضی از بیماریها مثل عرق کف دست که شخص شاید درمانش طولانی باشد کنار درمانهای ریشه ای راه حل های مقطعی هم پیشنهاد میشود که این راه حل ها ، مکمل درمان هستند. راهکارهای درمان با طب سنتی را به دو بخش تقسیم میکنیم و در ادامه برای هر بخش راه حل هایی را توضیح می دهیم: 

1- راهکارهایی که علت بیماری را از بین میبرند :

2- راهکارهایی که علائم بیماری را از بین میبرند :

درمان عرق کف دست- درمان عرق کف دست در طب سنتی- درمان تعریق کف دست

1- راهکارهایی که علت بیماری را از بین میبرند :

همانطور که در ابتدا گفته شد علت این بیماری وجود اخلاط فاسد و سوء مزاج سرد و تر (خلط بلغم) و عدم عملکرد صحیح کبد میباشد و در اینجا باید بدن شخص بیمار پاکسازی شود و اخلاط فاسد خارج شود و کبد او نیز تقویت و اصلاح شود که برای این منظور راه حل هایی را به شما پیشنهاد می دهیم.

یکی از بهترین راهکارها ، ترک کامل مصرف سردیجات و لبنیات خصوصا شیر و دوغ و ماست است. منع مصرف آب یخ و چای و قهوه و نسکافه، و همچنین فست فود و مرغ و ماهی و نوشیدنی های گازدار می‌تواند کمک بسیار زیادی به درمان این بیماری کند و باید بیشتر مواد غذایی با طبع گرم استفاده کنید.

یک لیوان از مخلوط عرق کاسنی، شاتره، خارمریم را به نقطه جوش رسانده و ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر به آن اضافه کرده از روی حرارت برمیداریم ، هنگام خوردن نیز ۱ قاشق غذاخوری عسل طبیعی به آن اضافه میکنیم و صبح ناشتا میل میکنیم . ( بعد از گذشت یکربع تا نیمساعت صبحانه را میل کنید )

چون می‌توانیم غلبه رطوبت و سردی را یکی از علت‌های این بیماری بدانیم، پس مصرف اطریفل می‌تواند خیلی مفید باشد. اطریفل یا تری پالا یکی از ترکیبات طب سنتی است که از گیاهان هلیله و بلیله و آمله تشکیل شده است. مصرف روزانه ۱ تا ۲ قاشق مرباخوری صبح و شب از ترکیب این ۳ گیاه با عسل طبیعی میتواند به اخراج رطوبت اضافی بدن کمک شایانی بکند .

۲۰ الی ۳۰ عدد اسفند شسته شده را با یک لیوان سرکه انگبین عسلی شب‌ها یک ساعت قبل از خواب میل کنید از ۱ ماه الی ۴ ماه و بین هر ۴۰ روز یک هفته مصرف نشود . (نکته مهم این است که شخصی که اسفند خوراکی مصرف میکند به هیچ عنوان نباید یبوست داشته باشد.)

مصرف مصفی خون حداقل ۳ الی ۴ هفته روزی ۲ قاشق غذاخوری قبل از صبحانه و شام و بلافاصله بعد از آن حجامت از یک تا سه مرحله بسته به میزان بیماری و مزاج شخص و به ترتیب حجامت عام و حجامت کبد و با فاصله حداقل ۲۰ تا ۳۰ روز

2- راهکارهایی که علائم بیماری را از بین میبرند :

مقداری حنا و ماست سنتی و ترجیحا ترش را با هم مخلوط کرده و یک روز درمیان روی کف دست و پا به مدت نیمساعت قرار دهید . نگران نباشید دست شما رنگ نمیگیرد .

گیاهان مازو ، گُل انار ، جَفت بلوط را به مقدار مساوی با کمی آب یا با لِرد آبغوره ترکیب کرده طبق روش ماسک قبلی میتوانید استفاده کنید یا در صورت امکان از شب تا صبح روی کف دست و پا قرار دهید .

شستشوی کف دستها و پاها چندین بار در روز با عرق مورد یا گلاب هم میتواند مفید واقع شود .

و در آخر نکته‌ی خیلی مهمی که باید به آن توجه شود این است که درمان‌های خانگی باید حتما زیر نظر طبیب طب سنتی باشد، چرا که مثلا اگر فردی به صورت همزمان دچار غلبه خلط صفرا هم باشد، مصرف گرمی‌ها و ترک‌ سردی‌ها باعث تشدید صفرا می‌شود و هرچند تعریق زیاد کف دست کم شود اما این امر ممکن است منجر به بیماری‌های دیگری شود. بنابراین حتما باید نظر طبیب را داشته باشید.

اصلاح کبد زیر نظر طبیب

از طرفی با توجه به منشاء کبدی این بیماری‌، اصلاح کبد هم باید در دستور کار قرار بگیرد که اساسا این کار بدون مراجعه به طبیب کار عاقلانه‌ای نیست. در عین حال یکی از ساده‌ترین و کم‌ خطرترین روش‌های کاهش اختلالات کبدی، مصرف شربت سرکه انگبین و خاکشیر به صورت روزانه است که در مطالب بالاتر هم توصیه شد. 

ودر انتها برای جمع‌بندی می‌توانیم بگوییم که علت تعریق بیش از حد کف دست و پا می‌تواند یا به اختلالات کبدی مرتبط باشد یا به غلبه خلط بلغم. طبق نظر طب سنتی پرهیزات و داروهایی که به صورت خوراکی پیشنهاد شد به درمان ریشه‌ای این بیماری کمک می‌کنند. اما ماسک‌های موضعی علائم این بیماری را در کوتاه مدت برطرف می‌کند.

برای عرق دست و پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پرهیز از خوردن سریجات و لبنیات به خصوص سردیجاتی که ضد هم هستند یا مصرف همزمان سردیجات غلیظ با رقیق مثل خوردن ماست با ماهی.

نظرات کاربران

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

مجله گیاهان دارویی ایلیا

با گیاهان دارویی ایلیا همراه باشید